(Souvislosti: rock & magie)

Přijdi na sabat!
Pomoz mi v mém hledání znalosti
Musím se naučit Tajnému umění.
Kdož přihlížíte, pomozte mi v mém růstu
Které že jméno zklidní srdce mé?
AŠTAROT
Odlož svůj oděv a přistup blíž
Přes potoky a pole a měsícem zalitá blata
Tvé tělo nasáklé tajnými oleji
Esence vonné vyléčí rány tvé
Připoj se ke mně, v mém hledání
Manželky a manželé ponesou tvůj rod
A budem jedno, v této hodině
Nechť sabat započne!
Přijdi, přijdi, přijdi na sabat
Přijdi na sabat, Satan tě čeká!
(Album Sacrifice, skupina Black Widow. Na textech alba Sacrifice se podílel i Alex Sanders. MP3 zde. )
Orrel Alexander Sanders (roz. Carter, 1926-88) představuje pro oblast moderního čarodějnictví hned druhý základní pilíř, přičemž tím prvním je pochopitelně Gerald Gardner. (Mou oblíbenou historku o čarodějnici Clandě, Gardnerovi /GBG/, Kennethu Grantovi a Spareovi popsal Mob zde.)
Jak sám Sanders uvádí, do tajů čarodějnictví jej zasvětila jeho vlastní babička, kterou malý Alex nečekaně překvapil při jedné z jejích ceremonií. Místo toho, aby zvědavého hocha vykázala ze své místnosti, stará dáma jej raději zasvětila do tajů (moderního) čarodějnictví. Nutno doložit, že babiččiny rituály byly prováděny ve striktně nudistickém stylu, což podle slov Stewarta Farrara naštěstí nezpůsobilo duševnímu zdraví malého Alexe pražádnou újmu, neboť hoch měl svou babičku nesmírně rád a mimoto byl od přírody velice vnímavý.
Nicméně, brzo po smrti Geralda Gardnera (12.2.1964) se novopohané a čarodějnice rozdělili na dva tábory: gardneriánce a alexandrijce. Ve Spojených státech přežívá gardneriánská tradice především prostřednictvím manželů Bucklandových (dvojice, která emigrovala USA a usadila se v New Yorku na Long Islandu), zatímco alexandrijskou tradici šířili zejména v sedmdesátých letech již zmiňovaní Farrarovi. Rozdíly mezi těmito dvěmi větvemi jsou údajně nepatrné, alexandrijci používají stejnou „Knihu stínů“, jako Gardner a i jejich další rituály jsou derivací rituálů O.T.O., jehož byl po jistou dobu Gardner členem. Alexandrijští čarodějové a čarodějky užívají navíc rostlinnou (bylinnou) magii, přičemž pro zajímavost, podle Francise Kinga jsou některé recepty převzaty z díla Františka Bardona. Tolik tedy k tradovanému historickému pozadí. Nutno snad ještě dodat, že narozdíl od Gardnera holdoval Sanders mnohem větší publicitě, často vystupoval v televizních pořadech a ačkoliv se Farrar zastává Sanderse a uvádí, že se mistr ze svých ranných temně magických experimentů pracně „očistil“, zejména anglosasská veřejnost stále vnímá tohoto čaroděje v lehce satanistickém rámci. To se také odráží i v románu Iry Levina „Rosemary má děťátko“, v němž vystupuje pár stárnoucích čarodějů, pro jejichž identitu byl převzat Sandersův mýtus a beletristicky zpracován.
Sanders společně s manželi Farrarovými nahrál LP, na němž byla odrecitována iniciační ceremonie a brzy poté se také spojil se skupinou Black Widow, pro kterou psal texty. Jeho manželka, Maxine[i], předváděla během vystoupení pravé wiccanské rituály, pochopitelně nahá, pro což v angličtině existuje pozoruhodný výraz „sky-clad“. Tato novopohanská velekněžka sehrála průběhu živého vystoupení Black Widow roli Aštarot, během něhož se pomilovala se zpěvákem Kipem Trevorem a následně byla posvátně obětována, jak je vyobrazeno níže.

K performanci se později Alex Sanders vyjádřil těmito slovy: „Přestaňte to veřejně hrát, zvláště pak vyvrcholení a tu část představení, které říkáte „sacrifice“. Dostáváte se tím na velice nebezpečnou půdu.“ Alex se obával, že tímto rituálem mohou ublížit nejenom sami sobě, ale i náhodným přihlížejícím v publiku.
Namísto Maxine si tedy Kip Trevor našel pro své představení jinou dívku, čarodějku rovněž, na což zareagovaly mnohé coveny varovnými telefonáty a dopisy, ve kterých členy skupiny nabádali, aby s temnou performancí přestali a neprotivili se Sandersově vůli.
Skupina Black Widow natočila čtyři řadové desky, které se řadí k žánru progresivního rocku a někdy i je poněkud nepřesně přiřazována k jednomu z jeho subžánrů, artrocku. Po vydání svého prvního alba skupina skutečně přestala používat satanistické motivy, i když poťouchlý hlas, jakým Kip toto téma na albu „Sacrifice“ předkládal, dává jednoznačně najevo, že to s tím Satanem rozhodně nemyslí až zas tak vážně, jako jejich slavnější kolegové Black Sabbath či z italské prog-rockové formace Jacula (později Antonius Rex) . Stálo-li však za odložením temněmagických motivů přání Alexe Sanderse a jemu nakloněných covenů či cokoliv jiného nelze už dnes s určitostí říci. Mnohem spíše to lze připsat na vrub komplikovanému žánru, kterým po hudební stránce prog-rock je. Jako to bývá v podobných skupinách obvyklé, každé album bylo uvedeno v odlišné sestavě, ačkoliv několik hlavních členů skupiny setrvávalo po celý čas (Kip Trevor – zpěv, Clive Jones – flétna a klarinet, Zoot Tailor – klávesy) . V tomto žánru také platí, že každý hudebník je sám zodpovědný za zvuk či kompozici svého nástroje, čímž pádem se jejich výměna úzce dotýká výsledného stylu celé skupiny.
Alba „Sacrifice“ (1971) spolu s pozdější studiovou předělávkou „Return to the Sabbat“ (1997) nesou znaky, podobné ranné tvorbě Jethro Tull, ovšem nejenom díky flétně, saxofonu, ale i např. hammondovým varhanům. I když hudební projev Cliva Jonese po technické stránce nedosahuje kvalit Iana Andersona, v komornějším ladění skupiny to však nepůsobí vůbec na závadu. Dalo by se říci, že díky tomu je jeho přístup mnohem víc uvolněnější a přirozenější, než jak jsme zvyklí z Andersonových přepjatých meziher. Narozdíl od zmíněného artrocku se převážně jedná o kratší skladby v rozsahu tří až pěti minut, které dokážou v dnešním posluchači spolehlivě navodit pocit atmosféry let sedmdesátých. Velice snadno si lze představit „Sacrifice“ jako soundtrack k nějakému retro snímku, zejména pak píseň s příhodným názvem „In ancient days“ a pěkným instrumentálním úvodem, hraným na hammondy. Případně během poslechu rozverné skladby „Atack of the demon“ není zatěžko imaginovat obrazy z vietnamské války, navzdory faktu, že se jedná o britskou formaci.
Poté, co skupina ukončila svou spolupráci se Sandersovými, dochází k odklonu od původní orgiasticko-čarodějnické linie a jejich hudba se místy ubírá spíše směrem k heavy rocku s jazzrockovými motivy, přičemž klávesy na pozdějších albech připomínají Yes. Po svém čtvrtém albu, které někteří považují za nejlepší, se skupina rozpadá, což způsobil především odchod Kipa Trevora, jenž představoval ikonu Black Widow.

Literatura:
Farrar, Stewart: Čarodějství dnes, rukověť moderního čaroděje
Lachman, Gary: Turn off your mind
Johns, June: King of the witches
Stránky:
Oficiální stránky Black Widow:
http://blackwidow.org.uk/
mp3: http://blackwidow.org.uk/mp3.htm
Jiné:
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Widow_(band)
Filmy:
Luigi Scattini: Witchcraft (1970)
Ačkoliv se v průběhu let šedesátých a sedmdesátých vyrojila spousta „naučných“ snímků, které mají za úkol varovat před úskalím okultismu a satanismu, většinou se jedná a hysterické zplácaniny jen velice malé informační hodnoty. Pokud si však od výše jmenovaného díla odmyslíte příkré hodnocení komentátora (scénář a režie Luigi Scattini) a dobovou nadsázku, pro tento žánr filmů typickou (nazývat rituály polévání krví bestialitou se mi zdá tak trochu přehnané, ve srovnání například s africkými kmenovými válkami či boji o komodity tamtéž), v odměnu za vaši trpělivost můžete spatřit několik autentických rituálů, prováděných přímo Alexem Sandersem a krom toho také sestřih z interview s některými okultně/mediálními hvězdami.
Diskografie Black Widow:
· Exclamation Point LP (1969), pod jménem Pesky Gee!
· Sacrifice LP (1970 CBS Records)
· Black Widow LP (1971 CBS Records)
· III LP (1972 CBS Records)
· IV CD (1997 Mystic Records)
Kompilace a předělávky:
· Return to the Sabbat CD (2001 Black Widow Records)
· Come to the Sabbat - Anthology 2xCD (2003 Sanctuary Records)
[i] Alex a Maxine spolu měli dvě děti, Mayu a Victora. V roce 1973 se od sebe odloučili a Alex se přestěhoval do hrabství Sussex, kde dožil v ústraní. Dle svých vlastních slov Alex Sanders, magickým jménem Verbias, vlastnoručně inicioval přes 1300 členů wiccy.
2007 (c) Catalessi